Filter za vodu na principu revers osmoze
Revers osmoza kao prečišćavanje vode za piće je namenjena za obezbeđivanje kvalitetne vode za piće na jednom točećem mestu. Ovi filteri za vodu namenjeni su za ugradnju ispod sudopere.
Dok su
omekšivači vode dizajnirani za prečišćavanje vode u celom domaćinstvu i uglavnom za zaštitu svih uređaja od kamenca, filter za vodu sa reverznom osmozom namenjen je za prečišćavanje vode za piće na jednom točećem mestu.
Ova vrsta filtera za vodu najčešće je poznata kao RO uređaj ili uređaj za revers osmozu.
Osnovno o RO uređajima
• RO uređaji su jednostavan način poboljšanja kvaliteta vode za piće.
• Niska cena, jednostavna instalacija, jeftino održavanje i upotreba.
• Sa RO uređajem za prečišćavanje vode za piće nema više potrebe za kupovinom flaširane vode.
Petostepena filtracija vode
RO uređaji su najčešće sa 5 stepeni filtracije, ali postoji još opcija koje se mogu dodati RO uređaju, kao što su remineralizator, uložak za korekciju pH vrednosti, itd...
Najčešća konfiguracija RO uređaja:
• mehanički predfilter (1. sepen)
• ugljeni blok predfilter ili predfilter od granulisanog aktivnog uglja (2. stepen)
• mehanički predfilter (3. stepen)
• RO membrana (4. stepen) koja uklanja oko 95% rastvorenih soli i minerala iz vode
• postfilter sa aktivnim ugljem (5. stepen) koji dodatno “polira” prečišćenu vodu dajući joj prijatniji ukus
• dodatno se na uređaj može ugraditi remineralizator koji vraća deo soli i minerala u prečišćenu vodu
RO membrana
Membrana se sastoji od mnogo slojeva mikro-tankog filma namotanog na šuplje središnje jezgro. Molekuli vode mogu proći kroz membranu, a rastvorene soli i minerali se zadržavaju i izvode u kanalizacioni odvod.
RO uređaji su u principu filteri za vodu namenjeni za prečišćavanje malih količina vode za piće ili manje komercijalne primjene.
Neki modeli mogu biti opremljeni i pumpom za povišenje pritiska, pa su idealno rešenje na mestima gdje je pritisak napojne vode slabiji. Ugrađena pumpa za povišenje pritiska povećava iskorišćenje uređaja i njegov radni kapacitet.
Kapacitet RO uređaja
Zavisno od pritiska napojne vode, najmanji uređaji sa RO membranom od 50 gpd mogu proizvesti do 190 l čiste vode (permeata) dnevno.
Ako je pritisak slab, uređaj će proizvesti manju količinu vode dnevno, što se kompenzuje rezervoarom prečišćene vode.
Protok vode kroz RO uređaj
Predfilteri
Napojna voda prvo prolazi kroz predfiltere. Njihova konfiguracija i njihov broj mogu biti različiti, zavisno o proizvođaču RO uređaja.
Vrlo je važno odabrati pravu vrstu predfiltera koja odgovara kvalitetu napojne vode jer će oni osigurati duži radni vek RO membrane.
Uloga predfiltera je priprema napojne vode za RO membranu. Najvažnije je iz gradske vode ukloniti hlor jer on može veoma brzo i trajno oštetiti RO membranu.
Membrana za revers osmozu
RO membrana razdvaja napojnu vodu na permeat (voda bez rastvorenih soli) i koncentrat (voda zasićena rastvorenim solima koja se odvodi u kanalizaciju).
Permeat – prečišćena voda uređaja za revers osmozu
Permeat je filtrirana voda iz RO uređaja kojom se puni rezervoar i koja služi za piće.
To je voda sa do 98% uklonjenih rastvorenih soli i minerala.
Druga mesta upotrebe RO uređaja
Osim što obezbeđuju visokokvalitetnu pitku vodu, uređaji za revers osmozu idealni su na svim mjestima gde su potrebne manje količine čiste vode, a iz koje je većina rastvorenih soli uklonjena. Takve potrebe imaju foto i druge laboratorije, kozmetički saloni, akvarijumi, parne pegle, parni čistači, ovlaživači vazduha, za razređivanje alkohola, itd...
Glavne prednosti uređaja za revers osmozu
• montaža i održavanje ovakvog filtera za vodu vrlo je jednostavno i ekonomično
• zamenu svih elemenata i servisiranje može izvršiti sam korisnik – nema potrebe za skupim uslužnim servisima
• uređaji na principu reverzne osmoze bez booster pumpe za povišenje pritiska ne zahtevaju električno napajanje
• uređaji na principu reverzne osmoze uklanjaju 95 – 98% svih sastojaka iz vode
Redovno održavanje uređaja za revers osmozu
Održavanje filtera za vodu je periodična zamjena elemenata uređaja: predfiltera, postfiltera i RO membrane. Takođe, uređaj i rezervoar potrebno je povremeno dezinfikovati kako bi on uvijek obezbeđivao mikrobiološki ispravnu vodu. Zamena i dezinfekcija su vrlo jednostavne, a uz priloženo uputstvo svaki korisnik to može učiniti sam.
Servisiranje se svodi na periodičnu zamenu predfiltera (svakih 6 – 8 mjeseci), RO membrane (2 – 4 godine), post-filtera s aktivnim ugljem (svaki drugi servis), remineralizatora (svaki drugi servis). Takođe je od velike važnosti periodična dezinfekcija uređaja, koja se može izvršiti jednostavnim dodavanjem rastvora hlordioksida tokom redovnog servisiranja uređaja.